İş Dünyasına Yönelik Koronavirüs (COVİD-19) Salgınından Korunma ve Kriz Planı Rehberi

İş Dünyasına Yönelik Koronavirüs (COVİD-19) Salgınından Korunma ve Kriz Planı Rehberi

Koronavirüs (COVID-19) Salgınına karşı iş dünyasının alması gereken önlemler ile ilgili olarak “Salgına Karşı Alınacak Önlemler” ve “İş Süreçlerinde Kriz Planı” konulu 2 adet bilgilendirme videosu hazırladık.

 

Salgına Karşı Alınacak Önlemler (Personelinizi ve Kendinizi Koruyun)

1

Yurtdışı seyahatlerinizi erteleyin ya da iptal edin. Yurt dışından gelen personelinizi 14 gün zorunlu izne çıkarın.

2

Toplantılarınızı çevrimiçi (online) ortamlarda gerçekleştirin.

3

Mümkünse çalışanlarınıza evden çalışma programı hazırlayın.

4

Evden çalışması mümkün olmayan personeliniz için servis imkanı sunun ya da toplu taşımanın yoğun olmadığı saatlerde işe gelmeleri için iş saatlerini yeniden düzenleyin.

5

Teması azaltmak için personelinizin farklı vardiya dilimlerinde çalışmalarını sağlayın.

6

Personelinizin sağlığı ve güvenliği için iş yerlerini virüse karşı etkili teknolojilerle dezenfekte ettirin. İş yerini sık sık havalandırın. Kapı kolları armatürler gibi yerleri gün içinde sık sık dezenfekte ettirin.

7

Personelinize COVID-19 salgınından nasıl korunabilecekleri hakkında eğitimler verin.

8

Personelinize karşı şeffaf olun.

Video Bağlantısı: https://youtu.be/ipB8XbLPQ-o

 

İş Süreçlerinde Kriz Planı (İşinizin Geleceği İçin Riskleri ve Önlemleri Belirleyin)

1

COVID-19 Takımı Kurun

Takımınızda her departmandan bir kişi olmalı ve başlıca görevleri; çalışanların sağlığının takibi, finansal risk yönetimi ve kriz planı geliştirmek, tedarik zincirinin kontrolü, müşteri taleplerinde dramatik düşüşlere karşı pazarlama ve satış planlarının yapılması, ilgili dış paydaşlarla koordinasyon ve iletişim. Takım lideri, takım üyelerinin görevlerini takip etmeli ve güncellemeli. Takım çalışmalarını Genel Müdür’e direkt olarak raporlamalı.

2

Likidite Yönetimini Güçlendirin

Salgın sebebiyle ortaya çıkan riskleri, bulunduğunuz sektörün riskleriyle analiz edin ve verileri uzmanlarınızla değerlendirerek gelir ve gider risklerini ortaya koyan senaryolar hazırlayın. Bu senaryolar ışığında nakit akışı, kar-zarar ve bilanço tablolarını etkileyebilecek ve likiditeyi azaltabilecek modellemeleri tespit edin. Gelir-gider hesaplarınızı, maliyet yönetiminizi, birleşme/satın alma analizlerinizi şirketinizin istikrarını koruyacak yönde optimize edin.

3

Tedarik Zincirini Dengede Tutun

Şirketinizin tüm tedarik zinciri boyunca mevcut ya da olası aksamalara karşılık bir envanter listesi oluşturun ve aksamaların giderileceği süreyi tespit edin. Bu durumda tedarikçilerinizi destekleyin, ürün ve tedarikçi alternatifleri oluşturun, üretim sürecindeki yoğunluğu önlemek adına ön siparişlerinizi hazırlayın ve nakliye sisteminizi güçlendirin. Orta ve uzun vadeli stabilizasyon planları yapın, iş ağlarınızı geliştirin ve yeni tedarik kaynakları bulun.

4

Müşterilerinize yakın olun

Yıkıcı süreçleri az hasarla atlatabilmek için müşterilerinizle iletişimi güçlendirin, davranışlarını önceden tahmin etmeye çalışın ve müşterileriniz için yatırım yapmaktan kaçınmayın.

5

Planı uygulayın

Yıkıcı durumlarda hızlı ve esnek davranabilmek önceden hazırladığınız uygulanabilir, çözüm odaklı ve kolay anlaşılabilir planınızın disiplinli bir şekilde uygulanmasına bağlıdır. Kritik konularda kriz planı kriz anında yapılmaz. Geç kalmayın.

6

Toplumsal hizmetlerinizi derinleştirin

Şirketinizin toplumsal duyarlılığını artırın. Bu toplumsal kriz anında şirketinizin gücünü ve değerlerini toplum faydasına kullanmaktan geri durmayın. Unutmayın ki şirketler, bulundukları toplumlar kadar güçlüdür.

Video Bağlantısı: https://youtu.be/vW9b2t9z4Pc

 

Haber ile ilgili görseller